Dom jak szlachecki dworek - hit czy kicz?

dworek

Schyłek okresu gospodarki centralnie planowanej oznaczał między innymi odzyskanie przez Polaków perspektywy sięgnięcia w całkowitej skali po indywidualną przedsiębiorczość względem budowy budynków. Przez dekady budowa domków jednorodzinnych była odsunięta na dalszy plan względem priorytetów „władzy ludowej” jakimi była budowa budynków wielorodzinnych, w których po dziś dzień rezyduje miażdżąca ilość mieszkańców Polski. Przed 1989 rokiem i tak żaden człowiek na to nie narzekał ponieważ była to jedyna perspektywa osiedlenia się „na swoim”. Jednakże po 1989 otworzyły się nowe perspektywy i indywidualny rynek budowlany ruszył galopem.

U wielu osób, jakie w pierwszym etapie wyzwolenia gospodarki wolnorynkowej dorobiły się majątków, odezwała się nostalgia za życiem szlacheckim (z jakim tymczasem przeważającą część z nich nie miała nic wspólnego), zatem jak grzyby po deszczu poczęły wyrastać wokoło miast budynki jednorodzinne wystylizowane w mniej albo bardziej elegancki sposób na szlachecki pałac. Nad gankiem niezbędny balkonik oparty na kolumnach, jakie po określonym czasie stały się dla bardziej postępowo myślących osób odpowiednikiem obciachu. Musiało jednakże przeminąć znacząco więcej czasu oraz obycia w szerokim świecie, żeby Polacy zaczęli stawiać domki według nowocześniejszych projektów.

Nawet jeżeli przystaniemy to no, że domostwo w stylu szlacheckiego dworu nie jest obecnie wyjątkowo poszukiwanym projektem, to nie da się zaoponować iż sam balkon to funkcjonalny komponent architektoniczny, który wypróbowuje się w każdym projekcie. O pewnej sprawie jednak nie można zapominać, a mianowicie o tym iż należy go zaopatrzyć w balustradę balkonową. Jest to nadzwyczaj znaczące, bowiem balustrady balkonowe są pewnością, że mieszkaniec domu nie zrobi sobie przykrości wypadając z balkonu ze znaczącej wysokości, a o wypadki w końcu nie tak wcale trudno. Balustrada balkonowa - http://www.babet.pl/oferta/balkony/ - jest także wyśmienitym podparciem dla skrzyń z kwiatami, jakie przyczyniają iż dom z zewnątrz prezentuje się o wiele ładniej.

Śląsk, chociaż jest obszarem odwiecznie kojarzonym z ogromnymi osiedlami bloków mieszkaniowych to również miejsce, w jakim stawia się mnóstwo nowych domów jednorodzinnych. Powoduje to ogromne migracje populacji wewnątrz samego województwa śląskiego, jakie jest na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem wielkości, lecz za to na drugim pod względem ilości mieszkańców. Systematycznie ubywa ludności w najznaczniejszych miastach, jak Katowice, i przybywa ich w niedużych miejscowościach zlokalizowanych na przedmieściach metropolii.