Dlaczego dążymy do posiadania własnego mieszkania?

mieszkanie

W Polsce nieruchomości mieszkaniowe są drogie w stosunku do możliwości nabywczych przeciętnych mieszkańców. Pomimo tego młodzie ludzie masowo dążą do tego, żeby mieszkać na swoim.

Jeszcze trzy dekady temu codziennością były domy wielopokoleniowe, a perspektywa mieszkania po ślubie z teściami czy rodzicami nikogo nie przerażała. Dzisiaj jest już zupełnie inaczej. W miastach rzadkością są mieszkania gdzie spotkamy w jednym gospodarstwie domowym młode małżeństwo i ich rodziców. Takie widoki częściej zdarzają się na wsiach, gdzie są duże domy albo często była do oddania działka po sąsiedzku i młodzi zdecydowali się pobudować blisko rodzinnego domu.

Dziś już wzorem krajów zachodnich młodzi po ślubie chcą być samodzielni i tworzyć własną rodzinę bez asysty dziadków. To dążenie do samodzielności jest na tyle silne, że miliony młodych Polaków zdecydowało się kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny. Taki kredyt trzeba zwykle spłacać przez 20, a nawet 30 lat.

Ci, którzy nie mieli szans na kredyt albo bali się go zaciągać wybrali często inną, równie trudną drogę. Młodzi na kilka lat jadą do ciężkiej pracy za granicę by na własne mieszkanie odłożyć. Jest to droga pełna wyrzeczeń, bo życie na obczyźnie nie jest łatwe a gdy się odkłada na mieszkanie to nie ma miejsca na przyjemności.

To właśnie to dążenie do posiadania własnego mieszkania jest przyczyną tego, że małżeństwa w Polsce zawierane są coraz później i coraz starsze kobiety rodzą swoje pierwsze dzieci. Polska to kraj, w którym życie na wynajmie się nie przyjęło. My Polacy mamy głęboko zakorzenioną potrzebę własności. Chcemy mieć coś swojego i na stałe.

W wynajmowanym mieszkaniu nie można urządzić wszystkiego po swojemu, stworzyć ciepłego klimatu domowości, bo wszystko to jest tymczasowe i być może nagle trzeba by szukać kolejnego mieszkania.